Cuma , 21 Haziran 2019

Farklı Windows kullanıcı ile SSMS Çalıştırma

SSMS(SQL Server Management Stdio) aracını kullanarak Windows Authentication ile SQL Servera bağlanmak istediğimizde kullanıcı seçmeden o an Windows’a login olmuş kullanıcının bilgileri ve yetkileriyle bağlanmamız gerekir. Örneğin varsayılan halinde SSMS aracını açıp Windows Authentication seçtiğimizde karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.

sql server management stdio 1

Yukardaki ekranda gördüğümüz gibi Windows Authentication seçtiğimiz zaman kullanıcı adı ve şifremizi değiştiremiyoruz. Fakat bazı durumlarda Windows’a login olmuş kullanıcıdan farklı bir kullanıcı ile ama yine Windows Authentication kullanarak SQL Servera bağlanmak isteyebiliriz.  Bu durumda Windows tarafında bize sunulan RunAs komutunu kullanarak farklı bir kullanıcıya ait bilgi ve yetkilerle Windows üzerinde oturum açmadan SQL Servera o kullanıcı ile bağlanabiliriz. Bunun için çalıştır penceresine aşağıdaki gibi bir komut yazmamız gerekir.

sql server management stdio 2

 

Runas komutunun kullanılış şekli aşağıdaki gibidir.

RunAs /user:DOMAIN\UserName ProgramName

Ayrıca Runas komutunun kullanımıyla ilgili detaylı bilgi almak içinkomut isteminden Runas /? Komutunu çalıştırabilirsiniz.

 

Yukarıdaki resimde gösterildiği gibi çalıştır penceresine Runas komutumuzu yazdıktan sonra karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.

sql server management stdio 3.jpg

Yukarıdaki ekranda Windows şifremizi girdikten sonra Enter tuşuna basalım. Biraz bekledikten sonra SSMS penceresi belirttiğimiz kullanıcının bilgileri ve yetkileriyle aşağıdaki gibi açılacaktır.

sql server management stdio 4

Hakkında ismailadar

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>