Pazartesi , 27 Mayıs 2019

SQL Server Error Log Kayitlarinin incelenmesi

SQL Serverın etkin yönetilebilmesi için hem SQL Server tarafından hem de işletim sistemi tarafında oluşturulan SQL Server error logları, system event logları, profiler traceleri, performance counter sonuçları incelenip analiz edilmelidir. Özellikle çok fazla verinin bulunduğu veya bulunabileceği SQL Server error loglarının arasında kayda değer bir şeyler varsa onları bulabilmek ve eğer gerekiyorsa bulduklarımızı düzelmek için bir şeyler yapmamız gerekebilir.
SQL Serverda error logları incelemek için Log File Viewer adlı araç kullanılmakta olup SQL server error loglarına SQL Server Management Stdio aracılığıyla Management Klasörünün altındaki SQL server Logs adlı klasörden erişebiliriz.

1

SQL Server Error loglarına baktığımızda loğların zamana göre arşivlendiğini görebiliriz. Yukarıdaki ekranda toplam 6 tane arşiv ve bir tane de şuanda kullanılan olmak üzere toplamda 7 tane log dosyası vardır. Log dosyalarındaki kayıtlar zamana göre bölünmüş olup istediğimiz herhangi bir zamana ait log dosyasına sağ tıklayarak View SQL Server Log seçeneği ile logların içreğini görüntüleyebiliriz.

2

Yukarıdaki LOG File Viewer aracı ile logları incelediğimizde öncelikle sol tarafdan ilgilendiğimiz log tipini seçebiliriz. Burada SQL Server errorları,SQL Server Agentın Logları hatta makinemizin Event viewdaki loğlarını bile görebiliriz. Ekranın sağ tarafında ise logara ait açıklamalar ve detaylı bilgiler yer almaktadır. Bununla beraber ekranın üst kısmında bulunan Export seçeneği ile var olan loglar daha sonra incelenmek veya arşivlenmek için kaydedilebilir. Eğer daha önceden saklanmış bir dosyamız varsa o log dosyasını açıp incelemek için Load Log seçeneğini kullanabiliriz. Bir diğer önemli seçenek ise Filter seçeneği olup incelediğimiz logları tarih, bilgisayar, kaynak gibi kavramlara göre filtreleyebiliriz.

Hakkında ismailadar

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>