Pazartesi , 27 Mayıs 2019

SQL Server Startup Parametrelerinin Eklenmesi

SQL Server Servisinin başlatılırken alacağı parametreleri ayarlamaktır. Böylece SQL Server servisi başlarken servise bazı parametreler vererek bizim istediğimiz şekilde başlamasını ve çalışmasını sağlayabiliriz.

SQL Serverda herhangi bir Startup Parametresi verebilmek için SQL Server Configuration Manager aracından ilgili SQL Server servisini bulup yanda gösterildiği gibi sağ tıklanıp Properties seçeneği seçilip SQL Server servisinin özelliklerinin listelendiği pencereden yapıyorduk.

satartup1

SQL Server 2012 öncesi versiyonlarda Properties penceresini açtıktan sonra Advanced tabında bulunan Startup Parametres kısmı seçilir ve aşağıdaki ekrandaki gibi bir pencere açılır. Bu pencerede daha önce eklenmiş parametreleri görebilirsiniz. Yeni bir parametre eklemek için ise öncelikle ayıraç olarak noktalı virgül işareti(;) kullanıp daha sonra parametreyi yazabilirsiniz.–T parametresi ile SQL Server servisi başlarken bazı flagleri değiştirip servisin bizim istediğimiz şekilde çalışmasını sağlayabiliriz. Örneğin 3226 numaralı flag ile SQL Serverın backup alındığında bunu SQL Serverın Loglarına yazmaması sağlanır. Eğer çok sık yedekleme işlemi yapıyorsanız bu parametreyi kullanarak Loglarda fazla kayıt olmasını engelleyebilirsiniz. Bu parametreyi startup parametrelerine eklemek için startup parametreleri kısmı açıldıktan sonra aşağıdaki gibi eklenebilir.

satartup2

 

Yukarıdaki gibi startup parametre ekleme işlemi her ne kadar görsel bir arayüzden yapılıyor olsa bile oldukça karmaşıktır. Bu nedenle SQL Server 2012 ile değiştirilen özeliklerden biri de Startup parametrelerin eklenme şeklidir. SQL Server 2012’de startup parametre ekleme işlemi SQL Server servisinin Properties pencersindeki Advanced tabından yapılmamakta bunun yerine bu işlem için ayrılmış farklı bir tab bulunmaktadır. Şimdi SQL Server 2012’deki Configuration Manager aracından SQL Server servisinin Properties pencersini aşağıdaki gibi açalım.

 

Yandaki Properties penecersine baktığımızda Startup Parametres diye yeni bir tab eklendiğini ve bu tabda gördüğümüz gibi basit bir şekilde ADD butonunu kullanarak yeni parametre ekleyebilir veya var olan parametreleri silebiliriz.

satartup3

 

 

 

Hakkında ismailadar

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>